اخبار ویژه
با تیگو 8 پرو e پلاس مجهز به گیربکس پیشرفته DHT برای تجربه نهایت لذت رانندگی آماده شوید!

تشخیص مرز حق و باطل محدود به زمان امام معصوم می‌شود؟ | خطر خیمه فریب برای همه زمان‌ها

معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی شاهین‌شهر با تسلیت ایام سوگواری حضرت اباعبدالله‌الحسین علیه‌السلام و تاسوعای حسینی اظهار کرد: امام صادق علیه‌السلام درباره حضرت عباس علیه‌السلام فرمود: عمویم عباس دارای بصیرت عمیق بود.

مجتبی جعفری اضافه کرد: در وهله نخست به نظر می‌رسد با وجود امام معصوم نیازی به افراد بصیر برای بصیرت‌افزایی نیست، به همین دلیل برخی تصور می‌کنند اگر در عصر حضور امام معصوم زندگی می‌کردند دیگر مرز حق و باطل کامل روشن بود و هیچ خطری آنها را تهدید نمی‌کرد و شبهات و به اصطلاح جنگ نرم فقط مخصوص زمان غیبت است.

دکتر مجتبی جعفری معاون فرهنگی دانشگاه آزاد شاهین شهر - وب سایت شاهین شهری

وی عنوان کرد: برخی فکر می‌کنند شبهاتی که علیه اسلام طراحی می‌شود در زمان حضور امام وجود ندارد و فردا اگر امام زمان عجل‌الله تعالی فرجه‌الشریف ظهور کند قطعاً از زمره اصحاب امام زمان امام زمان عجل‌الله تعالی فرجه‌الشریف خواهند بود، اما این خیال خامی است.

تصریح پیامبر اکرم(ص) بر جایگاه و عظمت حضرت علی(ع)

جعفری یادآور شد: قرائن متعددی از تاریخ زندگی ائمه معصومین علیهم‌السلام به‌خصوص تاریخ کربلا نافی این تصور است، به عنوان مثال در زمان پیامبر اکرم صلی‌الله و علیه و آله و سلم در عین حال که مردم شاهد معجزات متعدد رسول خدا بودند، اما پیامبر متهم به جادوگری و جنون می‌شد و در مواضع متعدد مسلمانان کارهایی بر خلاف نظر پیامبر اکرم صلی‌الله و علیه و آله و سلم انجام دادند و در مواضع دیگری همچون صلح حدیبیه بر پیامبر اکرم صلی‌الله و علیه و آله و سلم خشم گرفتند.

وی افزود: در زمان امیرالمؤمنین مردم شاهد تصریح متعدد پیامبر اکرم صلی‌الله و علیه و آله و سلم بر جایگاه و عظمت حضرت علی علیه‌السلام بودند، اما ایشان در سه جنگ طاقت‌فرسا رو در روی مسلمانان قرار گرفت و توسط اصحاب نهروان متهم به کفر شد.

معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی شاهین‌شهر تبیین کرد: امام علی علیه‌السلام از وجود افراد بابصیرتی همچون عمار، ابن تیهان، مالک اشتر و دیگران با عظمت یاد می‌کرد و وجود آنان را برای بصیرت‌افزایی در جامعه لازم می‌دانست.

حضرت عباس(ع) در عمل بصیرت داشت

جعفری تأکید کرد: امام علی علیه‌السلام در نهج‌البلاغه تصریح کردند که هیچ‌گاه حق و باطل از هم جدا نیست، بلکه فتنه‌گران حق و باطل را مخلوط می‌کنند تا از آب گل‌آلود ماهی بگیرند.

وی در ادامه توضیح داد: در زمان امام حسن مجتبی علیه‌السلام با وجود روایات پیامبر اکرم صلی‌الله و علیه و آله و سلم که بر عصمت آن امام همام، اما با حیله معاویه خواص امام حسن علیه‌السلام فریب خوردند و ایشان را تنها گذاشتند و وادار به صلح تحمیلی کردند و امام معصوم که نور محض بود را مضل المؤمنین نامیدند.

معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی شاهین‌شهر در ادامه توضیح داد: در زمان امام حسین علیه‌السلام حوادث کربلا حکایت‌گر این خطر است، در حالی که امام حسین علیه‌السلام توسط پیامبر اکرم صلی‌الله و علیه و آله و سلم، سید شباب اهل‌الجنه نامیده شده بود، و مردم شاهد جایگاه رفیع امام حسین علیه‌السلام نزد رسول خدا صلی‌الله و علیه و آله و سلم بودند و حوادث متعددی مانند مباهله باید مانع از حادثه کربلا می‌شد، اما عده زیادی از مردم فریب فتنه‌گران را خوردند.

جعفری عنوان کرد: وجود ۷۲ نفر در کنار امام حسین علیه‌السلام و چند ده هزار نفر در طرف مقابل امام معصوم، نشان می‌دهد که خطر فریب جدی است و اینجاست که نقش حضرت ابوالفضل علیه‌السلام اهمیت می‌یابد. به نظر می‌رسد نقش حضرت عباس علیه‌السلام بیش از سقائی و علمداری در بصیرت و بصیرت‌افزایی است که امام صادق علیه‌السلام در وصف ایشان فرمود: «کان عمی العباس نافذ البصیره.» آری انسان‌ها در همه زمان‌ها حتی با وجود خورشید عصمت نیازمند افراد بابصیرت هستند.

وی خاطرنشان کرد: امروز در عصر غیبت به عباس‌های بصیرت‌افزا نیاز داریم و اگر عباس‌ها از بصیرت‌افزایی برای توده‌ها غفلت کنند، خدای ناکرده کربلا تکرار می‌شود.

۱۴۰۰/۰۵/۲۷ – شاهین شهری ( آنا )
جدیدترین و کامل ترین اخبار شهرستان شاهین شهر و میمه

رسانه خبری، فرهنگی و اجتماعی شاهین شهری
گروه مذهبی

وب سایت خبری شاهین شهر
www.shahinshahri.ir

کانال خبری شاهین شهر
به اجتماع بزرگ مجازی شاهین شهری ها در اینستاگرام بپیوندید:

@shahinshahri.ir

خبرهای شاهین شهر,خبرهای شهرستان شاهین شهر و میمه,اخبار شاهین شهر,خبر شاهین شهر,اخبار شهرستان شاهین شهر و میمه,اخبار مذهبی شاهین شهر,خبرهای مذهبی شاهین شهر,شاهین شهر,شاهین شهری,وب سایت شاهین شهر,وب سایت شاهین شهری, پایگاه خبری شاهین شهر,پایگاه خبری شاهین شهری,کانال خبری شاهین شهر,کانال اخبار شاهین شهر

ارسال مطلب به دیگران :

💡 مطالب پیشنهادی

کمانداران شاهین شهر بر سکوی سوم مسابقات تیر و کمان جام آزادسازی خرمشهر قهرمانی استانی اصفهان قرار گرفتند

کمانداران شاهین شهر بر سکوی سوم مسابقات تیر و کمان جام آزادسازی خرمشهر قهرمانی استانی اصفهان قرار گرفتند

◾ کمانداران شاهین شهری مقام سوم اولین دوره مسابقات قهرمانی استانی تیر و کمان جام آزادسازی خرمشهر در استان اصفهان را از آن خود کردند. ◾ در این دوره از مسابقات، رده های سنی نونهالان، نوجوانان، جوانان و بزرگسالان در سه سبک سنتی، ریکرو و کامپوند مردان و زنان با هم به رقابت پرداختند. در پایان این مسابقات، پانته‌آ زمانی، مقام سوم کامپوند بزرگسالان بانوان و فاطمه خسروی مقام سوم کمان سنتی بزرگسالان و بهداد احمدی و مانیا اسدی نیز در رده سنی نونهالان توانستند رتبه چهارم این مسابقات را کسب کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *