اخبار ویژه
با تیگو 8 پرو e پلاس مجهز به گیربکس پیشرفته DHT برای تجربه نهایت لذت رانندگی آماده شوید!

ویژگی های یک قالیشویی خوب | نکات قابل توجه شستشوی فرش در قالیشویی ها

ویژگی های یک قالیشویی خوب چیست؟ | چگونه یک قالیشویی خوب برای شستشوی فرش های خودمان انتخاب کنیم؟ | موارد قابل توجه برای شستشوی فرش در قالیشویی ها چیست؟ حق و حقوق مشتری نسبت به قالیشویی ها چیست و چگونه بایست رعایت شود؟

در هر خانه ایرانی فرش از اجزا اصلی به حساب می آید و از گذشته تا کنون انواع فرش ایرانی مورد استفاده قرار گرفته اند و برای نظافت آنها هم در گذشته در منزل مورد شستشو قرار می گرفتند و به مرور زمان قالیشویی ها جای آنها را گرفته اند. در این مطلب از مجله اینترنتی شاهین پلاس ( + ) در پایگاه خبری شاهین‌شهری در مورد ویژگی های یک قالیشویی خوب و انتخاب قالیشویی باکیفیت برای شسشتوی فرش ها با شما صحبت خواهیم کرد.

شاید هنوز دوران کودکی را به خاطر داشته باشید که اواخر اسفند گرچه فصل امتحانات بود و هنوز کمی از ته مانده سرمای زمستان دست و پاهایمان را سوزن سوزن می‌کرد، اما به شوق آب‌بازی پاچه‌های شلوارمان را بالا می‌زدیم و کاسه به دست به جان قالی خیسی که کف حیاط پهن شده بود، می‌افتادیم.

آن روزها دیدن قالی های رنگارنگی که از پشت بام منازل آویزان شده بودند، خبر از رسیدن بهار و فصل خانه تکانی می داد… یاد باد آن روزگاران یاد باد!

شماره تماس قالیشویی| قالیشویی خوب | انتخاب قالیشویی | ویژگی های یک قالیشویی خوب | قالیشویی در شاهین شهراما امروز دیگر خبری از آن حال و هوا نیست، بلکه تمام این حس به چند برگ نیازمندی های روزنامه تبدیل شده است و به جای دیدن قالی های رنگارنگ آویزان از پشت بام، صدای آیفون تصویری را می‌شنویم و وانتی پر از قالی را می بینیم که منتظر ایستاده است.

در حال حاضر شستن فرش و قالی و اخذ بهترین نتیجه در فرایند شسشتو، برای اکثر شهروندان به یک دغدغه و نگرانی تبدیل شده است و آن حس زیبای کودکی جای خود را به یکی از الزامات زندگی ماشینی داده است: قالیشویی های صنعتی.

خدماتی که بسیاری از خانواده های شهرنشین از اوایل اسفند تا فرا رسیدن سال جدید خواه ناخواه از آن استفاده می کنند. معمولا از دم عید که بیش‌تر افراد قصد خانه تکانی دارند،  اگر حیاط داشته باشند خودشان کار شست‌و‌شو را انجام می‌دهند و در غیر این صورت فرش‌های خود را به قالیشویی می‌دهند.

یکی از چالش‌های مهم، در این میان، انتخاب یک قالیشویی کاربلد و حرفه‌ای است. چون کیفیت کار قالیشویی روی تمیز شدن فرش تاثیرگذار است.

شستشوی فرشها سنتی یا صنعتی؛ مساله این است!

پیش از هر چیز باید بدانید، به طور کلی شستن زیاد فرش، بخصوص آنها که تار و پود خاطره در دل دارند و با انگشتان هنرمندان بافته شده‌اند اصلا کار عاقلانه ای نیست و می‌توان با روش‌های دیگری نیز پاکیزگی را به منزل آورد.

به عنوان مثال با استفاده از جاروبرقی می‌توانید کاملا غبار و خاک داخل تار و پود فرش را بگیرید و سپس با استفاده از شامپوهای مخصوص فرش، درخشندگی دوباره‌ای به فرش‌های منزل خود بدهید.

در صورت داشتن امکانات و رعایت برخی نکات ازجمله استفاده از مواد شوینده مناسب یا نحوه آبگیری صحیح بد نیست خودتان آستین بالا بزنید و خاطرات گذشته را زنده کنید، اما در غیر این صورت با استفاده از قالیشویی های مجاز که نحوه کار آنها توسط اتحادیه صنف قالیشویان تائید شده است از خدمات آنها کمک بگیرید.

اما کدام قالیشویی برای شستشوی فرشها قابل اعتماد است؟ به کدام قالیشویی می توان اعتماد کرد که فرش ها را بخصوص اگر دستباف و گران قیمت هم باشند، خراب نکند؟ برای شستن قالی هایمان چقدر باید هزینه کنیم؟ این گزارش در فصل پر رونق قالیشویان تلاش می کند کمکتان کند.

تاثیر شست‌و‌شوی صحیح فرش و قالی روی عمر مفید آن

برای افزایش عمر فرش و نگهداری از آن در صورت ریختن هر نوع مواد آلوده کننده روی فرش ، بلافاصله آن را با دستمال نمدار پاک نمایید و از ریختن آب روی فرش پرهیز کنید.
به یاد داشته باشید، مواردی مثل سرکه ، نوشابه و.. دشمن فرش بوده و ریختن آنها روی فرش و ماندن آنها در بافت فرش، موجب پوسیدگی فرش می‌شود.

شستشوی فرش ها به صورت اصولی بسیار مهم است به دلیل این که:

۱- اگر فرش ها به صورت اصولی شسته شوند دچار تغییر رنگ یا رنگ دادگی نمی شوند و مانند روز اول براقیت خود را حفظ می کنند. حفظ طرح و نقشه ی فرش ها در حین شستشو بسیار مهم است به همین دلیل برای شست و شوی فرش های خود از قالیشویی های خوب و با کیفیت کمک بگیرید تا دچار پشیمانی نشوید.

۲- شستشوی فرش ها به صورت اصولی سبب می شود که خواب فرش ثابت بماند و پس از شستشو دچار تغییر نشود. حفظ خواب فرش ها بسیار مهم است به دلیل این که طرح و نقشه ی فرش با خواب فرش نمایان می شود و اگر خواب فرش دچار تغییر شود نقشه ی فرش دچار تداخل می شود.

۳- شستشو اصولی فرش ها از شکستگی فرش در حین شستشو جلوگیری می کند و سبب می شود فرش مقاومت خود را پس از شستشو حفظ کند.

بدیهی است که شست‌و‌شوی فرش اگر با‌دقت انجام نشود، ممکن است عمر مفید آن را کاهش دهد.

اکثر مردم تا چند سال پیش، شست‌و‌شوی قالی را در منزل و به روش سنتی انجام می‌دادند. با پیشرفت تکنولوژی، تجهیزات و دستگاه‌های مدرن که سرعت انجام کار را بالا می‌برد هم می‌توان از شست‌و‌شوی اشتباه جلوگیری کرد.

آیا قالیشویی‎ها فرش را خراب می‌کنند؟

در این میان یک سوال همیشه ذهن‌ها را به خود مشغول می‌کند و آن هم این است که آیا قالیشویی‌ها فرش را خراب می‌کنند یا خیر؟ با ما همراه باشید تا به شما نکات انتخاب قالیشویی خوب را توضیح دهیم.

همان‌طور که می‌دانید، با فزایش چشمگیر قیمت فرش و همچنین جلوه گری ویژه فرش در خانه های ایرانی ، شست‌و‌شوی صحیح فرش برای همه اهمیت دارد. بنابراین این سوال همیشه در ذهن پیش می‌‎آید که آیا قالیشویی‌ها فرش را خراب می‌کنند یا خیر؟ قالی‎شویی باید طبق سلیقه مشتری کار کند و تنها اهداف خود را دنبال نکند. امروزه متاسفانه برخی از قالی‎شویی‌‏ها تنها به دنبال سود خودشان هستند.

طبیعی است که مردم نگران این موضوع باشند؛ چرا‌که شست‌و‌شوی فرش، روی بافت آن تأثیر می‌گذارد. اگر شستشوی فرش به درستی انجام نشود، کثیفی‌ها روی فرش می‌ماند و در طولانی‌مدت به فرش آسیب می‌زند. بهتر است بدانید که با روش‌های مدرن، دیگر این نگرانی‌ها وجود ندارد. برطرف کردن آلودگی و گرد و خاک، از مهم‌ترین کارهایی است که در قالیشویی‌ها انجام می‌دهند.

از آن‌جا که شستن فرش یک موضوع بسیار مهم است، حتما فرش را برای شست‌و‌شو جای مطمئن ببرید. برخی از کارخانه‌هایی که به صورت غیر‌قانونی اقدام به شستن فرش می‌کنند، حرفه‌ای نیستند و از مواد نامناسب استفاده می‌کنند. استفاده از مواد نا‌مرغوب و حمل و نقل غلط در خراب شدن بافت فرش تاثیر زیادی دارد.

گاهی اوقات افراد تجارب بد خود را در انتخاب یک قالی‎شویی غیر‌حرفه‌ای، این‌گونه تلقی می‌کنند که قالیشویی فرش را خراب می‌کند. کارخانه‌های قالیشویی که کیفیت بالایی دارند، دارای پرسنل و روش‌های حرفه‌ای هستند. آشنا بودن به مهارت فرش شستن، روی عمر فرش اثر می‌گذارد. نکات انتخاب قالیشویی خوب حائز اهمیت است و روی تجربه شما با انتخاب قالیشویی غیر‌متخصص تاثیر مستقیم دارد.

ویژگی هایی که یک قالیشویی خوب باید داشته باشد

بر همین اساس، اعتماد کردن سخت شده و نمی‌‎توانیم درست تصمیم بگیریم که کدام قالی‎شویی بهتر است. تنها راهی که برای شناخت بهتر قالیشویی وجود دارد، پرس‌و‌جو از افراد دیگر است. افراد، خدمات خوب و بد را بازگو می‌کنند. پس اگر فرش‌هایشان را به یک قالیشویی بسپارند که از کار آن مجموعه راضی باشند، مطمئنا به همه معرفی می‌کنند. از جمله خدمات قالیشویی‌ها که موجب جلب اعتماد می‌شود شامل موارد زیر است:

 1. نحوه قبول سفارشات
 2. نحوه تحویل سفارشات (خوش قول باشد و در موعد تعیین شده فرش را تمیز و بدون آسیب دیدگی تحویل دهد)
 3. شکل درست و اصولی شست‌و‌شوی فرش ( از تجهیزات بروز و پیشرفته و کارشناسان خبره و از روشها و مواد شوینده با کیفیت و متناسب با نوع فرش بهره گیرد)
 4. مشتری‌مداری و طریقه برخورد با مشتری (خدمات حمل و انتقال  فرش را انجام دهد و قیمت را طبق صنف و اتحادیه تعیین کند.)

یکی از ویژگی‌هایی که قالیشویی‌های خوب دارند، این است که پس از تماس شما، یا ثبت آنلاینی که انجام می‌دهید، کارشناسان خود را به محل اعزام کرده تا فرش را بررسی کنند.

بر خلاف باور بیشتر مردم، قالیشویی‌ها امروزه تنها، خدمات شستشوی فرش را انجام نمی‌دهند، بلکه خدمات تعمیرات را نیز ارائه می‌دهند.

همانطور که می دانیم فرش‌ها مدتی پس از استفاده از آن‌جایی که در معرض رفت و آمد قرار دارند؛ پوسیده و آسیب دیده می‌شوند و نیاز به تعمیر و بازسازی دارند؛ از این رو تشخیص این این که چه خدماتی فرش نیاز دارد؛ مهارت می‌خواهد. برخی قالیشویی های خوب خدمات لکه گیری و رفو را بصورت حرفه ای انجام می دهند.

شماره تماس قالیشویی| قالیشویی خوب | انتخاب قالیشویی | ویژگی های یک قالیشویی خوب | قالیشویی در شاهین شهر

کارشناسی که توسط قالیشویی به محل ارسال می‌شود؛ فرش را ارزیابی کرده و خدمات که نیاز دارد را به شما می‌گویند.

فرش‌ها بافت‌های مختلفی دارند. که هر یک از آن‌ها از استحکام و ویژگی مختلفی برخوردار است. قالیشویی خوب می‌داند که برای هر یک از فرش‌ها باید چه مواد شوینده‌ای را به کار ببرند. قالیشویی با کیفیت و خوب حتی با توجه به نوع فرش ممکن است از مواد شوینده گیاهی و ارگانیک استفاده کند.

یکی دیگر از ویژگی‌هایی که به شما کمک می‌کند تا قالیشویی خوب پیدا کنید، پشتیبانی مشتریان است. قالیشویی خوب  تنها خدمات خود را به شستن فرش اختصاص نداده و بخشی نیز برای پشتیبانی کاری مشتریان در نظر می گیرد. در این بخش پشنتیبان بایست به عنوان نماینده قالیشویی درباره نحوه شستشو و نگهداری فرش و هزینه‌ها و همین‌طور زمان دریافت و ارسال فرش به مشتری، اطلاعات کافی بدهد.

شماره تماس قالیشویی| قالیشویی خوب | انتخاب قالیشویی | ویژگی های یک قالیشویی خوب | قالیشویی در شاهین شهر

از  دیگر ویژگی‌هایی که یک قالیشویی خوب دارد؛ این است که پس از اتمام خدمات شستشوی فرش، آن را کاور کرده و در اغلب موارد اتوکشی فرش نیز انجام می دهند.

نکات مهم برای شستشوی فرش در قالیشویی

در یک قالیشویی خوب شستشوی فرش دستباف یا فرش ماشینی کاملا متفاوت انجام میشود . فرش دستباف با توجه به نوع الیاف و رنگ آمیزی آن و امکان پس دادن رنگ ، روش متفاوتی برای شستشو دارد .

هیچ آسیبی متوجه فرش نیست . در شستشوی اتوماتیک ، استفاده از موارد شوینده استاندارد و عدم دخالت دست ، دقت کار را بالا می برد و همین مساله امکان آسیب احتمالی را از بین می برد مگر آنکه فرش کهنه یا پوسیده باشد که در آنصورت نیز نکات لازم به اطلاع مشتری رسیده و با کسب اجازه و احتیاط لازم ، اقدام به شستشوی فرش می نماید.

برای شستن فرش های کهنه یا پوسیده برای اطمینان خاطر مشتری در این مواقع پیش از اقدام به شستشو ، مشتری بایست در جریان وضعیت سلامتی فرش قرار بگیرد و با رضایت مشتری و نکات احتیاطی لازم ، اقدام به شستشوی فرش شود و چنانچه فرش آسیبی ببیند در بخش رفوگری ، ترمیم شود.

شماره تماس قالیشویی| قالیشویی خوب | انتخاب قالیشویی | ویژگی های یک قالیشویی خوب | قالیشویی در شاهین شهرزمان تماس با قالیشویی برای تحویل گرفتن فرش تا زمان تحویل دادن به مشتری بصورت لوله و کاور شده فقط ۴۸ ساعت طول می‌کشد.

برخی همشهریان به رعایت شئونات مذهبی در شستشو اهمیت بیشتری میدهند در این موارد برای اطمینان خاطر این مشتریان شستشوی فرش در کارخانجات قالیشویی با آپ پاک و پاکیزه چاه و کر اسلامی انجام می‌شود.

هم چنین در فرآیند شستشو در کارخانه ، هر فرش به روش مناسب خودش شستشو و تمیز میشود و با توجه به نوع و جنس فرش دستبافت و فرش ماشینی ،شستشوی هر کدام تفاوت هایی دارد .

مثلا شستشوی فرش دستبافت به روش سنتی انجام شده و حتما قبل از شستشو ،خاک گیری از مغز فرش انجام می شود. زیرا خاک داخل فرش خود، باعث پوسیدگی در فرش می‌شود

بهتر است تحقیق کنید که قالیشویی از  دستگاه شلاق زن برای شستشو استفاده نکنند، چرا که این امر باعث شل شدن تار و پود فرش می‌شود و یا از پشم و کرک فرش کم می‌نماید.

و همچنین در شستشوی فرش دست‌بافت ، رنگ گل های قالی بر روی فرش پخش نمی‌شود.

در یک قالیشویی خوب در شستشوی فرش ماشینی و فرش فانتزی از برس های پیشرفته استفاده می‌شود تا ریشه و زیگزاگ فرش پاره نشود یا خود فرش نخ کش نشود ، هم چنین چرم پشت فرش نیز در شستشوی کارخانه همیشه تمیز سالم میماند ، بعضا شنیده میشود که مشتری از شل شدن فرش ماشینی بعد از شستشو اعلام نارضایتی دارد و واحد قالیشویی را مقصر می‌داند

در شستشوی فرش در یک قالیشویی خوب، تمامی فرآیند شستشو به طور حرفه ای انجام شده و با شستشوی تخصصی عمر فرش ، دو برابر می‌شود.

و البته به یاد داشته باشید که بهترین زمان برای شستشوی فرش از فروردین تا شهریور است . چراکه در این ایام به دلیل آفتاب ، خشک شدن فرش بطور طبیعی اتفاق افتاده و فرش در زیر آفتاب ضدعفونی شده و رنگ شفاف و خوش بخود میگیرد . همچنین شکستگی فرش که نگرانی مشتریان است پیش نمی آید.

البته در فصول غیر گرم خشک شدن فرش ها در قسمت گرم خانه قالیشویی انجام می گردد.

شماره تماس قالیشویی| قالیشویی خوب | انتخاب قالیشویی | ویژگی های یک قالیشویی خوب | قالیشویی در شاهین شهرشستشوی فرش در قالیشویی | متری چند؟

از قدیم شنیده ایم هر که بامش بیش، برفش بیشتر. به این ترتیب هزینه شست و شوی قالی، موکت و تابلوفرش در قالیشویی ها به صورت مترمربع محاسبه می‌شود و معمولا مرجعی به نام اتحادیه قالیشویان هر شش ماه قیمت رسمی و مصوبی را برای شستشوی فرش به قالیشویان مجاز اعلام می کند که همه موظف به رعایت آن هستند.

اما در این میان موردی به نام قیمت توافقی وجود دارد. بسیاری از افراد که از خدمات قالیشویی استفاده کرده اند با این موضوع آشنا هستند که قیمت درج شده در آگهی با قیمت واقعی پرداخت و صورتحساب تفاوت دارد.

به طور کلی هزینه مصوب برای شستشوی فرشها در قالیشویی مشخص و از سوی اتحادیه تعیین شده است، اما وقتی پای فرش های نفیس یا تابلو فرش میان می آید یا فرش شما به هر دلیل نیازمند خدمات اضافی و خاص است، همه چیز به توافق طرفین بستگی دارد و هیچ چیز به مصوبه یا دستورالعمل بستگی نخواهد داشت. پس دقت کنید چطور توافق می کنید و چه سندی برای این توافق در اختیار دارید.

قالیشویی مجاز یا غیرمجاز

حال مهم ترین سوال درباره خدمات قالیشویی پس از تعیین قیمت آن این است که فرش هایمان را بخصوص اگر گران قیمت و نفیس هم باشند، به چه کسی می سپاریم، اما نگران نباشید زیرا این پرسش، پاسخی مشخص و منطقی دارد.

کافی است وقتی به آگهی قالیشویان در روزنامه ها نگاه می کنید یا با پرس و جوهای فامیلی یکی از قالیشویی های شهر محل اقامت خودتان را انتخاب می کنید، کمی حوصله بخرج دهید و قبل از دادن آدرس برای بردن فرش هایتان، به اتحادیه قالیشویان شهرستان تلفن بزنید یا به وب سایت رسمی آن اتحادیه مراجعه کنید.

بسیاری از قالیشویی ها دارای کارخانه اختصاصی شستشوی فرش و رفوگری فرش هستند و بدون واسطه ،فرش را از مشتری دریافت میکند و زیر نظر کارشناس و استادشور قدیمی و حرفه ای ،فرش شما را شستشو و تمیز میشود لیکن بسیاری از واحدهای قالیشویی دارای کارخانه قالیشویی مستقل نیستند و خود همین عامل ، باعث بی کیفیت بودن شستشو میشود زیرا عملا افراد دیگری کار شستشو را بر عهده دارند.

اگر نام قالیشویی مورد نظر خودتان را بین فهرست اسامی قالیشویان مجاز و مورد تائید اتحادیه دیدید، ۵۰ درصد کار انجام شده و بقیه به دقت شما بستگی دارد، اما اگر نام قالیشویی مورد نظر را در بین فهرست مجاز ها ندیدید کلا از خیر امتیازات آگهی یا تعریف بستگان گذشته و دوباره جست وجو کنید تا گزینه مجاز و مناسبی بیابید.

قبل از امضای فاکتور و صورتحساب آن را بدقت مطالعه کنید

براساس رسم قدیمی ما ایرانی ها، فرش دستباف جزو سرمایه زندگی محسوب می شود؛ بنابراین قبل از تحویل دادن این سرمایه به دست ماموران حمل و نقل قالیشویی مجازی که انتخاب کرده اید بدقت فاکتور یا قرارداد ارائه شده را مطالعه کنید و هرگز خجالت نکشید و از کارمند قالیشویی درباره آن بپرسید یا این که اگر قانع نشدید با دفتر قالیشویی تماس بگیرید و در نهایت باز هم می توانید از نظر کارشناسی اتحادیه استفاده کنید به هر حال اصلا عجله نکنید و کاملا خونسرد و با دقت هم فرشتان را تحویل بدهید و هم تحویل بگیرید.

گفتنی است، از آنجا که معمولا فرش های دستباف ارزش مادی زیادی دارند برخی قالیشویان اقدام به افزودن بندی به قرارداد کرده اند که در آن نوشته شده

«هر گونه خسارت احتمالی به عهده مشتری است».

هرگز این بند را نپذیرید، چون از قالیشویان مجاز استفاده می کنید و اتحادیه نسبت به ارائه خدمات آنها تعهد دارد

پس در صورت وجود چنین بندی در قرارداد، قبل از امضای آن با اتحادیه تماس بگیرید و موضوع را با کارشناسان اتحادیه در میان بگذارید تا پاسخی قابل قبول بگیرید و پس از آن دست به قلم شوید.

علاوه بر این تلاش کنید قالیشویی‌ای را انتخاب کنید که در قبال دریافت وجه اضافی، فرش های شما را بیمه کرده باشد و در صورت ایراد خسارت بیمه خسارت شما را بپردازد.

رسید قالیشویی را با مشخصات قالیشویی مطابقت دهید | درج شماره پلاک اتومبیل تحویل گیرنده در رسید

همچنین به یاد داشته باشید رسید قالیشویی تنها سند نزد شماست، بنابراین تمام اطلاعات مندرج در آن را کاملا چک کنید و با کارت یا مشخصات قالیشویی مطابقت دهید و هرگز رسید بدون امضا یا مهر واحد قالیشویی مجازی را که انتخاب کرده اید، قبول نکنید و در آخرین مرحله ترجیحا مشخصات مسئول تحویل گیرنده فرش و البته شماره اتومبیلش را پشت برگه فاکتور بنویسید.

هدیه بانوان هنرمند شهرگرگاب شاهین شهر به عتبات عالیات در ایام سوگواری سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام

ارسال مطلب به دیگران :

۳ دیدگاه‌ها

 1. سلام ممنون از مقاله خوبتون، من یه خبر توی مجله اقتصاد آفرین خوندم نوشته بود نرخ شتسشوی موکت هر متر ۷ هزار تومنه، خواستم بدونم برای یک موکت ۱۲ متری چقدر هزینه ش میشه؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید🙏💙

  • مخاطب گرامی
   سلام
   وقت بخیر
   مشتری قالیشویی می‌تواند برای گرفتن اطلاعاتی از قبیل مجاز بودن واحد قالیشویی ، تعرفه قیمت ها ویا درخواست شکایات و پیگیری و سایر موارد ارجاعی به اتحادیه رجوع کنند و یا با شماره تلفن ۰۳۱۳۲۲۱۴۲۹۸ تماس بگیرند.
   در صورتی که سئوال دیگری در خصوص این مطلب دارید، در همین محل اعلام بفرمائید.

   آژانس خبری شاهین شهری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *