اخبار ویژه
با تیگو 8 پرو e پلاس مجهز به گیربکس پیشرفته DHT برای تجربه نهایت لذت رانندگی آماده شوید!

صعود بانوی ورزشکار شاهین شهری به سومین قله بلند ایران در کوه سبلان

بانوی با همت و ورزش دوست و کوهنورد شاهین شهری روز پنجشنبه ۲۹ تیرماه ۱۴۰۲ موفق به صعود به سومین قله بلند ایران در کوه” سبلان ” گردید.

به گزارش پایگاه خبری شاهین شهری از هیات کوهنوردی شهرستان شاهین شهر و میمه ، ۲۹ تیرماه ۱۴۰۲ سرکار خانم هنا حق شناس ، بانوی ورزش دوست شاهین شهری موفق به صعود قله ۴۸۱۱ متری سبلان در استان اردبیل شد.

هنا حق شناس صعود به قله سبلان

شایان ذکر است این بانوی ورزش دوست از مسیر شمال شرقی (مسیر پناهگاه ) این رشته کوه موفق به این صعود شد. این مسیر متداول‌ترین مسیر صعود سبلان است و بهترین مسیر برای کوهنوردان مبتدی به شمار می‌آید. پناهگاه سبلان در ارتفاع ۳,۷۰۰ متری قرار دارد و با ماشین می‌توان به آن رسید. مسیر پناهگاه تا قله نیز پاکوب و مجهز به پرچم‌های راهنما است. طی فاصله پناهگاه تا قله سبلان، بسته به سرعت حرکت، چهار تا پنج ساعت به طول خواهد انجامید.

پایگاه خبری شاهین شهری کسب این موفقیت ورزشی را خدمت خانم حق شناس و جامعه ورزشی شهرستان تبریک عرض نموده و برای ایشان دستیابی به موفقیت های بزرگتر را از خداوند متعال آرزو می نماید.

کوه سبلان کجاست؟ 

قله سبلان کوهنوردی

سبلان یا به ترکی آذربایجانی «ساوالان»، با ارتفاع ۴,۸۱۱ متر پس از قله دماوند و علم کوه، سومین قله بلند ایران به شمار می‌رود.

سبلان کوهی آتشفشانی و غیرفعال است که از دره قره‌سو در شمال غرب اردبیل شروع می‌شود و در سمت شرقی غربی تا کوه قوشاداغ امتداد دارد. مخروط آتشفشانی چینه‌ای سبلان را گدازه‌های سطحی به وسعت ۱,۲۰۰ کیلومتر مربع اشغال کرده است.

قله سبلان کوهنوردی

سبلان در مجموع سه قله مشهور دارد. بزرگ‌ترین قله سبلان، به «سلطان» شهره است. دو قله‌ دیگر نیز «هرم» و «کسری» نامیده می‌شوند. یکی دیگر از جاذبه‌های این منطقه که می‌توان آن را به‌نوعی نماد سبلان هم دانست، سنگی طبیعی به‌شکل یک عقاب است. این سنگ که با نام قارتال نیز شهرت دارد، در جبهه غربی قله سبلان و در کنار جان‌پناه واقع شده است.

قله سبلان که در زبان تالشی با نام «سلفون» شناخته می‌شود، با شماره ۱۹۴۹۶/۱۲ در فهرست آثار طبیعی ملی کشور ثبت شده است.

سند مالکیت این کوه از ارتفاع بالای ۳,۶۰۰ متری قله به وسعت ۶,۲۰۰ هکتار، در اختیار سازمان حفاظت از محیط زیست قرار دارد.

قله سبلان کوهنوردی

آبگرم‌های طبیعی دامنه کوه، طبیعت زیبا و منحصربه‌فرد و وجود یخچال‌ها و برف دائمی که موجب تاسیس پیست اسکی آلوارس شده است، از جمله مهم‌ترین جاذبه‌های این ناحیه هستند.

تقریبا می‌توان گفت صعود به ارتفاعات این کوه یا استفاده از چشمه‌های آب گرم، بهترین کارهایی است که در سفر به سبلان می‌توان انجام داد. ازاین‌رو، گردشگران و کوهنوردان بسیاری در تمام ایام سال به این کوهستان سفر می‌کنند.

نکته جذاب در مورد سبلان، وجود یک دریاچه بیضی‌شکل در بالای قله‌ آن است که گردشگران زیادی را به سوی این منطقه جذب می‌کند. دریاچه کوه سبلان عمقی حدود ۴۰ متر دارد. جز تابستان، آب دریاچه در دیگر ماه‌ها منجمد است؛ در ماه‌های تابستانی نیز این دریاچه آبی صاف و زلال دارد.

دریاچه قله سبلان کوهنوردی

از آنجایی که آفتاب به بخش جنوبی دریاچه نمی‌رسد، این قسمت در تمام طول سال پوشیده از برف است. آب دریاچه از بارش باران و ذوب برف قله تامین می‌شود و جلبک‌ها و جانداران سخت‌پوست، عمده موجودات زنده‌ آن را تشکیل می‌دهند. پیرامون دریاچه نیز سنگ‌هایی با ابعاد بزرگ جای گرفته‌اند که از جنس بازالت، آندزیت و تراکیت هستند و گستره آن‌ها تا درون دریاچه امتداد می‌‌یابد. با قرارگیری در ارتفاع ۴,۸۱۱ متری، دریاچه سبلان در فهرست مرتفع‌ترین دریاچه‌های جهان ثبت شده است.

 

دریاچه قله سبلان کوهنوردی

مسیر دسترسی به کوه سبلان

  • مسیر اول: برای دسترسی به مسیر صعود شمالی قله سبلان، باید از شهر لاهرود در جاده اردبیل به مشگین‌ شهر، جانب جنوب بروید تا به آبگرم شابیل برسید. از آبگرم شابیل می‌توانید با خودرو خود را به پناهگاه سبلان برسانید. همچنین لندرورهای کرایه‌ای برای این مسیر وجود دارد. اگر هم ترجیح می‌دهید کمی بیشتر ورزش کنید، می‌توانید مسیر را پیاده بروید. طی مسیر با ماشین حدود نیم ساعت و به‌صورت پیاده چهار تا پنج ساعت طول می‌کشد.
  • مسیر دوم: برای دسترسی به مسیر صعود جنوبی سبلان، باید از پیست اسکی آلوارس حرکت خود را آغاز کنید. این پیست از سرعین حدود ۳۰ کیلومتر فاصله دارد و مسیر آن آسفالت است. حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ متر پیش از رسیدن به پیست آلوارس، راهی شوسه در سمت چپ به چشم می‌خورد که به عشایر تعلق دارد و در امتداد کوه بالا می‌رود. این مسیر را می‌توانید با ماشین شاسی‌بلند یا به‌صورت پیاده طی کنید تا به محل چای گوزی برسید. اولین چادر عشایر در این محل واقع شده است. طی مسیر با ماشین حدود ۲۰ دقیقه و به‌صورت پیاده حدود دو ساعت به طول می‌انجامد.
  • مسیر سوم: برای دسترسی به مسیر صعود غربی کوه سبلان، در مسیر تهران به مشگین شهر، خود را به سه‌راهی لاهرود برسانید. از آنجا باید به‌سمت آبگرم شابیل حرکت کنید. با هماهنگی قبلی می‌توانید برای طی این مسیر از لندرورهای محلی استفاده کنید. پس از شابیل، وارد جاده‌ای خاکی شوید تا به دریاچه قارا گول برسید. مسیر صعود از این نقطه آغاز می‌شود

 

مسیرهای صعود به قله سبلان

مسیرهای صعود به قله سبلان

مسیر شمال‌شرقی قله سبلان (پناهگاه سبلان)

مسیر شمال‌شرقی قله سبلان متداول‌ترین مسیر صعود سبلان است و بهترین مسیر برای کوهنوردان مبتدی به شمار می‌آید. پناهگاه سبلان در ارتفاع ۳,۷۰۰ متری قرار دارد و با ماشین می‌توان به آن رسید. مسیر پناهگاه تا قله نیز پاکوب و مجهز به پرچم‌های راهنما است. طی فاصله پناهگاه تا قله سبلان، بسته به سرعت حرکت، چهار تا پنج ساعت به طول خواهد انجامید.

مسیرهای صعود به قله سبلان کوهنوردی

مسیر جبهه جنوبی قله سبلان

مسیر جبهه جنوبی قله سبلان فاقد پناهگاه یا جان‌پناه است و تنها گزینه اقامت آن شب‌مانی در کنار چادرهای عشایر محسوب می‌شود. مسیر اصلی صعود از کنار چای گوزی آغاز می‌شود و دو مسیر برای دسترسی به قله موجود است. بیشتر صعودها از مسیر اول انجام می‌شود که از منطقه قره مسجد می‌گذرد و طی آن حدود پنج تا ۶ ساعت زمان لازم دارد. مسیر دوم دشوارتر است و کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مسیرهای صعود به قله سبلان کوهنوردی

مسیر جبهه غربی قله سبلان

مسیر جبهه غربی قله سبلان از دریاچه‌ قارا گول آغاز می‌شود و پس از عبور از هرم چال و یخچال بزرگ، به پناهگاه غربی و در نهایت به قله‌های سبلان می‌انجامد. جان‌پناه غربی در ارتفاع ۴,۲۰۰ متری و سنگ عقاب در این مسیر واقع شده‌اند. در نظر داشته باشید که شن اسکی بعد از جان‌پناه تا قله می‌تواند انرژی زیادی را هنگام صعود بگیرد و هنگام بازگشت نیز مخاطره‌آمیز باشد.

 

مسیرهای صعود به قله سبلان کوهنوردی

ارسال مطلب به دیگران :
حراج %10+%25 جشنواره پاییزی نوین‌چرم در فروشگاه‌ها و فروشگاه اینترنتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. (قسمت‌های الزامی با نماد * مشخص شده‌اند)